​Sosyal Medya Yönetimi İçin Strateji Oluşturma

​Sosyal Medya Yönetimi İçin Strateji Oluşturma

 Adım 1. İşletme hedeflerine uygun sosyal medya pazarlama hedefleri belirleme
 
Bir sosyal medya stratejisi oluşturmanın ilk adımı, niteliklerinizin ve hedeflerinizin belirlenmesidir. Hedefleriniz olmadan başarınızı ve sosyal medya yatırımınızı ölçmenin herhangi bir yolu yoktur.
 
Hedeflerinizden her biri;
 

  • Özel
  • Ölçülebilir
  • Ulaşılabilir
  • Amaca uygun
  • Zamana bağlı
 
olmalıdır.
 
Bu, kalıp bir çerçevedir. Hedeflerinizin gerçekten düşlediğiniz ideallerden ziyade gerçek sonuçlara götürdüğünden emin olma yolu da denebilir.
 
Adım 2. Hedef kitlenizle ilgili öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin.
 
Hedef kitlenizin kim olduğunu öğrenmenin anahtarı; sosyal olarak ne görmek istediklerini, beğenecekleri, yorum yapacakları ve paylaşacakları bir içerik oluşturmaktır. Hedef kitle analizleri yaparak hangi kitleye hitap ettiğinizi anlamanız oldukça önemlidir. Sosyal medya analizleri takipçilerinizin; kim oldukları, nerede yaşadıkları, hangi dilleri konuştukları ve markanızla sosyal etkileşimde bulundukları hakkında bir ton değerli bilgi sağlayabilir. Bu veriler stratejinizi geliştirmenize, iyileştirmenize ve sosyal medya reklamlarını hedeflemenize yardımcı olacaktır.
 
Adım 3. Rekabeti araştırın
 
Rakiplerinizde sosyal medyada elbette bulunuyor. Bu durum onların neler yaptığını gözlemleyebilirsiniz anlamına geliyor. Rekabet analizi yapmanız, rakibinizin kim olduğunu ve ne yaptıklarınızı anlamanızı sağlar. Kendi sektörünüzde bazı sosyal medya hedeflerinizi belirlemenize yardımcı olacak ve sektörde sizi neler beklendiğini anlayabileceksiniz.
 
Adım 4. Sosyal medya denetimi yapmak
 
Zaten sosyal medya araçlarını kullanıyorsanız bir adım geriye gitmeli ve daha önce neler başardığınızı gözden geçirmeniz gerekir. Kendinize aşağıdaki soruları sorun;
 
  • İşe yarıyor mu?
  • Takipçileriniz kimlerdir?
  • Hedef kitleniz hangi sosyal medya pazarını kullanıyor?
  • Sosyal medyadaki varlığınız rakiplerinize oranla nasıl?
 
Tüm bu bilgileri bir yerde toplarsanız, planlarınızı nasıl geliştirebileceğinizi oluşturabilirsiniz. Hatta bu durum sizin için iyi bir başlangıç noktası olacaktır.
 
Adım 5. Hesaplarınızı ayarlayın ve profillerinizi geliştirin
 
Hangi sosyal medya kanallarını kullanacağınıza karar verirken, her bir ağ için stratejinizi tanımlamanız gerekecektir. Örnek olarak bir kozmetik firmasının sosyal medya yöneticisi olduğunuzu düşünün. Makyaj ile ilgili içerikler için Snapchat ve Instagram hikayeleri belirleniyor. Müşteri hizmetleri için ise Twitter seçiliyor. Strateji tanımlamasının sosyal medya yönetimi için önemli bir etken olduğunu unutmayın.
 
Okuduklarınız karmaşık gelebilir. Dert etmeyin! Voyantsmart olarak müşterilerimiz için sosyal medya yönetimi ve strateji çalışmaları gerçekleştiriyor, gerçek analizlerle gereken hedef kitleyi size ulaştırıyoruz.